ZenergiZe serisi Orta Boy

Neden Orta Boy Enerji Depolama Sistemleri?

Atlas Copco’nun yeni ZenergiZe serisi, modüler enerji depolamayı yeni bir seviyeye taşır. Sürdürülebilirliğe odaklanarak geliştirilen bu seri, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltma konusunda operatörlere yardımcı olurken, sıfır gürültüyle ve neredeyse hiç bakım gerektirmeden optimum performans sunar.

Yüksek yoğunluklu lityum iyon bataryaların avantajlarından faydalanan ZenergiZe üniteleri, geleneksel alternatiflere kıyasla kompakt ve hafif olmasına karşın tek bir şarjla 12 saatten uzun bir süre boyunca güç sağlayabilir. Bu üniteler ana güç kaynağı olarak çalışabilmenin yanı sıra akıllı yük yönetimine olanak tanımak için bir jeneratörle birlikte de kullanılabilir.

Düşük yük sorunlarını çözebilen ve yenilenebilir enerjiyi depolayabilen bu Enerji Depolama Sistemleri, etkinlikler veya şehir içi inşaat şantiyeleri gibi gürültüye duyarlı ortamlar ve telekomünikasyon veya kiralama uygulamaları için idealdir.

Ayrıca, büyük ZenergiZe üniteleri başka Enerji Depolama Sistemleriyle paralel olarak çalışabilir ve bir mikro şebekenin “beyni” haline gelebilir.

Enerji Depolama Sistemlerinin Özellikleri

  • Sıfır CO2 emisyonu

ZenergiZe, bağımsız bir güç kaynağı olarak kullanıldığında ve yenilenebilir bir enerji kaynağıyla şarj edildiğinde sıfır CO2 emisyonu üretir.

  • Sıfır Gürültü

Motor sesini ortadan kaldırmanın olanaksız olduğu jeneratörden güç alan çözümlerin aksine, bataryalar sessiz bir şekilde çalışır.

  • Sıfır yakıt tüketimi

ZenergiZe ada modunda çalıştığında ve gücünü yenilenebilir kaynaklardan aldığında hiç yakıt tüketilmez.

Atlas Copco Batarya enerji depolama sistemi nedir?
Batarya Enerji Depolama Sistemleri, enerjiyi daha sonra kullanılmak üzere alıp depolamanın basit bir yoludur. Bu sistemler tipik olarak şebeke gücünün yerini tamamen almaları amacıyla kullanılmaz. Bunun yerine, genellikle şebeke gücüne erişimi olmayan uygulamalarda kısa süreli çözümler sunarlar. Enerji depolama sistemleri, gürültü veya kirliliğe yol açmaları nedeniyle jeneratör kullanmanın uygun olmadığı yerlerde jeneratörlerin yerini de alabilir. Ayrıca güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla da çalışırlar.
Batarya enerji depolama sistemi nasıl çalışır?
Bir lityum iyon bataryada, elektrolitler pozitif yüklü lityum iyonlarını separatör aracılığıyla anotlar ile katotlar arasında taşır. Batarya bir cihaza güç sağladığında anot, lityum iyonlarını katoda doğru serbest bırakarak bir elektron akışı oluşturur. Şarj edilebilir bataryalarda, batarya şarj edildiğinde bu akış tersine döner. Bu gerçekleştiğinde, lityum iyonları katot tarafından serbest bırakılır ve anot tarafından alınır.

Enerji depolama sistemlerinin avantajları nelerdir?
Lityum iyon bataryalar güçten ödün vermeden yeni bir sürdürülebilirlik, esneklik ve kullanılabilirlik düzeyi sağlar. Bunlar, akıllı güç yönetimine ihtiyaç duyan küçük işletmeler ve birçok üniteye sahip olan büyük uygulamalar için ideal bir çözümdür. Her iki kullanım alanında verimliliği artırır ve genellikle emisyonları azaltırlar. Enerji Depolama Sistemlerinin iki çalışma moduna (ada modu ve hibrit mod) sahip olması, son kullanıcının talepteki artışları karşılayabilmesine olanak tanır. Bu sistemlerin çok yönlülüğü, bunların düşük Toplam Sahip Olma Maliyetine sahip kârlı çözümler olmalarını sağlar.

Enerji depolama sistemlerinin kullanıldığı uygulamalar nelerdir?

Enerji Depolama Sistemleri şehir içindeki inşaatlarda, telekomünikasyon uygulamalarında, etkinliklerde ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla birlikte etkili bir şekilde çalışabilir. Talepteki artışların genellikle gündüz saatlerinde görüldüğü yoğun şekilde çalışılan bir inşaat şantiyesinde, enerji depolama sistemleri jeneratörlerin sağladığı gücü destekler. Bir jeneratörle birlikte kullanılarak telekomünikasyon antenlerine de daha etkili bir şekilde hizmet sunabilirler. Ayrıca, etkinlikler gibi jeneratör gürültüsünün uygun olmadığı yerlerde ada modunda çalıştırılan enerji depolama sistemleri kullanılır. Enerji depolama sistemleri, güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla birlikte kullanıldığında yüzde 100 sürdürülebilir hale gelebilir.

 

ORTA BOY ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ (10 ile 90 kVA arasında)

ZBP sadece 1,5 m2’lik bir kaplama alanına sahiptir. Bu, geleneksel bağımsız jeneratörlerden yüzde 70 daha küçük ve hafif oldukları anlamına gelir. Büyük ölçüde yüksek yoğunluklu lityum iyon bataryalarına borçlu oldukları boyutları, yeni bir çok yönlülük ve kullanım kolaylığı düzeyi sunar. Güçten ödün vermeyen bu Enerji Depolama Sistemleri, 40.000 saatten uzun bir çalışma ömrüne sahiptir. Bu da Toplam Sahip Olma Maliyetinin çok düşük olmasına katkıda bulunur.

Tüm orta boy ve büyük Enerji Depolama Sistemleri hibrit modda ve bağımsız bir çözüm olarak çalışabilse de ZBP, bazı uygulamalar için en uygun çözümdür. Bu sistemler, boyutları ve kapasiteleri nedeniyle uzak bölgelerdeki telekomünikasyon kurulumları için idealdir. Bunlar, şehir içindeki inşaat şantiyelerinde talepteki artışları ve düşük yükleri dengelemek için kullanılabilir. Bu Enerji Depolama Sistemleri ayrıca jeneratörlerin çalışamadığı emisyonsuz ve gürültüye duyarlı alanlarda çalışabilir. ZBP, elbette yenilebilir kaynaklardan gelen enerjiyi depolayarak da çalışabilir.

Avantajları:

  • 40.000 saat kullanım ömrü

Bu, 5000’in üzerinde döngü veya 1600 günden uzun bir süre boyunca aralıksız çalışma anlamına gelir.

  • Hibrit sistem

Orta boy serisindeki iki model 15 kVA ve 45 kVA’lık bir nominal güç ve 45 kWh’lik bir enerji depolama kapasitesi sunar. Çok çeşitli soket seçenekleri sayesinde üniteler jeneratöre kolayca bağlanabilir.

  • SIFIR yakıt ve CO2 emisyonu

Yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak konusunda operatörlere yardımcı olurken, sıfır gürültüyle ve neredeyse hiç bakım gerektirmeden optimum performans sunar.

  • %70 daha kompakt ve hafiftir

Yüksek yoğunluklu lityum iyon bataryalar diğer teknolojilerden daha hafiftir. Ağırlık ve boyutun azaltılması sayesinde bu üniteler özel ekipmanlara gerek olmadan taşınabilir.

  • 12 saat bağımsız çalışma

Tek şarjla (1,5 saat) 12 saatten fazla güç sağlar

  • Sıfır Gürültü

Motor sesini ortadan kaldırmanın olanaksız olduğu jeneratörden güç alan çözümlerin aksine, bataryalar sessiz bir şekilde çalışır.