Jeneratör Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Jeneratörler ev tipi, şantiye veya fabrikalar gibi geniş çaplı çalışma alanları için ayrı özelliklerde tasarlanmış cihazlardır. Evde kullanmak için daha küçük yapılı portatif olarak üretimi yapılırken, daha geniş çaplı çalışma alanları için ise yüksek güç ve özellik olarak donanımlı ürünler tasarlanmaktadır. Evler için küçük ve daha az özelliği barındıran, taşınması daha kolay olan ve kullanım alanına daha rahat uyum sağlayacak modeller seçebilirsiniz. Aynı zamanda büyük işletmeler ve daha yüksek enerji gücü gerektiren alanlar için büyük ve nitelikli modellere öncelik verebilirsiniz. Bunlar gibi kullanacağınız jeneratörü seçerken bazı noktalarda seçici olmalısınız. Bu ayrıntılar;

Jeneratör alırken, konusunda uzman, referansları ve servis hizmetleri bakımından güçlü jeneratör üreticisi firmalar tercih edilmelidir

Jeneratör alacağınız zaman öncelikli yapmanız gereken ihtiyacınızı doğru belirlemek olmalıdır. Alacağınız jeneratörü hangi alanda ve hangi amaçla kullanacaksınız, bunu belirlemelisiniz.

Seçilecek jeneratörün stanby güç, prime güç veya sürekli güç için mi kullanılacağının kararlaştırılmış olması maliyeti düşürür ve ürün verimliliğini artırmasını saglar.

Jeneratör otomatik kumanda ve kontrol panelinde kalitesini ispatlamış gerekli kalite belgelerine sahip elektronik kart ve elektrik şalt malzemelerin kullanılması önem arz etmektedir(TSE, CE, ISO gibi sertifikalı jeneratörler tercih edilmelidir.).

Kullanacağınız jeneratörün özellikleri de seçim esnasında göz önünde bulundurmanız gereken noktalardır. Jeneratörün; ağırlığı, boyutu, tank kapasitesi, enerji üretim gücü, ses düzeyi seçiminiz konusunda size yön verecek önemli noktalardır.

  • Jeneratörün konumlandırılacağı alanı göz önünde bulundurulurken, boyutlarının buna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu noktada hatırlatmakta fayda var ki, tamamen kapalı olan alanlar, jeneratör çalıştırmak için uygun kabul edilmiyor. Bu yüzden jeneratörün konumlandırılacağı nokta, özenle seçilmelidir. Ağırlığın önemi de burada ortaya çıkıyor. Çünkü yüksek ağırlığa sahip jeneratörleri yerinden hareket ettirmek ve açık alana taşımak pek mümkün olmayabilir bu sebeble jeneratörün fiziksel özellikleri ürün seçiminde önemli rol oynar.
  • Seçim esnasında dikkat edeceğiniz bir diğer durum da, jeneratörün yakıt türü gelmektedir.
  • Kullanacağınız alan binalar ile çevrili ise sessiz çalışan modellere öncelik verebilirsiniz.
  • Kullanım amacınıza uygunluk durumuna göre, seyyar niteliklerde jeneratör seçimi de yapabilirsiniz. Konumlandırma konusunda size fayda sağlayacak olan bu özellik sayesinde cihazı farklı alanlara taşıma şansınız da olacaktır.
  • Fabrika ve sanayi gibi alanlarda kullanılacağınız zaman daha güçlü yapıya sahip ve enerji tasarrufu yapan ürünlere yönelmemiz daha doğru bir secim olacaktır. Özellikle enerji tasarrufu yapması bu gibi büyük boyutta ve güçte jeneratörler için önemlidir.
  • Jeneratör seçimlerinde enerji tasarrufu yapabilen ürünlere yönelmelisiniz .Jeneratör çeşitleri arasında tasarruf yapmaya yardımcı pek çok ürün bulabilirsiniz. Bu noktada Furcan Jeneratör olarak bizi arayabilir ve teknik destek alabilirsiniz.